Jak rozmawiać z robotem?

Jak rozmawiać z robotem?

Każdy z nas kojarzy różne roboty ze szklanych ekranów. Zazwyczaj są to sympatyczne, rozgadane maszyny, które chętnie komunikują się ze swoimi twórcami i przyjaciółmi.

Dzieci miały okazję zobaczyć je np. w Transformersach, czy Wielkiej Szóstce. Z kolei starszym na pewno nie umknęły „Ja, Robot”, czy popularny ostatnio „Chappi”. Wszystkie roboty, które tam występują są dość podobne do nas ludzi. Mają emocje. Łatwo się z nimi dogadać. Ile wspólnego mają z prawdziwymi robotami?

Maszyny, które znamy z realnego świata, nie mówią po angielsku, jak swoje odpowiedniki z filmów. Ich językiem są bardziej skomplikowane algorytmy. Czy to oznacza, że rozmawianie z robotami jest zarezerwowane tylko dla wybranych? Niekoniecznie. Zaraz Wam to udowodnię.

Najpierw dla przypomnienia powiem, czym są algorytmy? Encyklopedyczna definicja tłumaczy, że algorytm to jednoznaczny przepis obliczenia w skończonym czasie pewnych danych wejściowych do pewnych danych wynikowych. Co to oznacza? Algorytmy to instrukcje dla komputera, napisane w zrozumiałym dla maszyny języku.

Programowanie robotów to fascynująca rozrywka, która uczy logicznego myślenia i rozwija umiejętności matematyczne. Co więcej, zbudować i zaprogramować robota mogą nawet dzieci, używając specjalnych zestawów klocków LEGO. W sieci dostępnych jest wiele projektów rozmaitych robotów i ich programów.

Jedne z ciekawszych znaleźć można na e-platformie edukacyjnej Compertus, której ogromna biblioteka ciekawych projektów pomaga dzieciom w nauce programowania i budowania konstrukcji. To wirtualna szkoła robotyki dla dzieci, w której nauka łączy się z zabawą. Dzięki materiałom ze strony Compertus dzieci uczą się m.in. budować działający model dźwigu, mechaniczną żyrafę czy zdalnie sterowany samochód, którym mogą wziąć udział w wyścigu.

Jak wiadomo, poznawanie obcych języków poszerza horyzonty – nauka języka robotów rozwija też logikę, zdolności matematyczne, a przede wszystkim dostarcza świetnej zabawy. Elektronika w szkole nie jest na pierwszym miejscu. Może Twoje dziecko się nią bardziej zainteresuje, jeśli mu to umożliwisz? Rozmawianie z robotami jest możliwe i szkoła innowacyjnej robotyki Compertus to udowadnia w 100 %. Dołączcie do grona konstruktorów robotów z prawdziwego zdarzenia!

This post is also available in: angielski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>