Wymarzona twarz robota

Wymarzona twarz robota

Zaprojektuj swojego wymarzonego robota

Z czym kojarzą nam się roboty? Najczęściej z eksperymentami, naukowcami, czy zaawansowaną technologią. Czymś niedostępnym dla przeciętnego człowieka. Nie uwierzę jednak, że nie zastanawiałeś się, jakby to było mieć taką maszynę tylko dla siebie. Twój wymarzony robot, który zrobi co zechcesz. Jak powinien wyglądać?

Może tak, jak Ty? Czułbyś się komfortowo przy robocie – androidzie, który wyglądem przypomina zwykłego człowieka? Jeśli niezbyt, to możesz jeszcze wybrać maszynę na wzór złotego C3PO z Gwiezdnych Wojen. Wizerunek wymarzonego robota okazał się na tyle ciekawy, że przeprowadzono na ten temat badania.

 

Kosmiczny słodziak vs. realny doradca
Przeprowadziła je doktorantka z Georgia Institute of Technology. Jej celem było sprawdzenie, jaki wizerunek robota jest najbardziej akceptowalny dla ludzi. Taki, który ma rysy twarzy i przypomina nas, czy bardziej mechaniczny, po którym na pierwszy rzut oka widać, że jest maszyną?

Odpowiedzi były różne w zależności od wieku ankietowanych. Młodzież zdecydowanie woli typowe maszyny, nie do pomylenia z człowiekiem. Takie, które są bystre, ale opakowane w „słodkie” i „urocze” formy. Ten stereotypowy wygląd robota pojawia się najczęściej w bajkach i filmach dla dzieci. Im jesteśmy starsi, tym bardziej zależy nam na „uczłowieczeniu” maszyny. Wraz z wiekiem zaczyna nas razić „kosmiczny” wizerunek i nie chcemy otaczać się dziwnymi robotami rodem ze szklanych ekranów. W dużej mierze istotne jest przeznaczenie maszyny. Jeśli ma być elektronicznym doradcą finansowym, to dobrze, aby przypominał człowieka. Zgodnie z wynikami badania, takich cech nie musi mieć np. robot – pielęgniarz.

Dlaczego o tym piszę? Pytanie ‘jak wygląda Twój wymarzony robot” może wydawać się zupełnie abstrakcyjne. Pomyśl jednak, jak wiele innowacyjnych maszyn pojawia się w naszym życiu. Są obecne coraz częściej i wyręczają nas w wielu czynnościach. Także ciekawa elektronika dla dzieci odgrywa coraz większą rolę. Szkoła innowacyjnej robotyki nie jest już abstrakcją zarezerwowaną dla matematycznych geniuszy. Każdy może spróbować swoich sił w programowaniu.

Czy mogę mieć własnego robota?
Teraz razem z dzieckiem możesz sam zaprojektować swojego wymarzonego robota – a nawet zaprogramować jego działanie. W konstrukcji robotów z klocków LEGO pomogą Ci materiały z platformy edukacyjnej Compertus, wśród których znajdziesz ciekawe prezentacje, gotowe projekty i pomoc w programowaniu robota. Sprawdź, jak wirtualna szkoła robotyki dla dzieci sprawdza się w praktyce! Dołącz do Compertus i odkryj ze swoim dzieckiem świat inteligentnych maszyn.

Tekst powstał na podstawie: Prakash, A., Rogers, W. A. (2013). Younger and Older Adults’ Attitudes Toward Robot Faces: Effects of Task and Humanoid Appearance. Proceedings of the Human Factors and Ergonomics Society Annual Meeting, 57: 114-118 oraz raportu dostępnego na: http://badania.net/wymarzona-twarz-robota/

This post is also available in: angielski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>